Franzova apotéka

Objednat se můžete na tel.:
+420 485 256 750
nebo nám, prosím, napište.

OBJEDNAT SE

Franzova Apotéka


Zdraví je stav organismu, kdy veškeré funkce orgánů v těle spolupracují v rovnováze. Tomuto stavu říkáme homeostáza. Pokud dojde k narušení homeostázy vznikne nemoc.
Na to, jaké si udržíme zdraví i ve vyšším věku, záleží z velké míry na nás.

Čaj
ovník - Tea tree  (lat. Melaleuca alternifolia)          
Vysoký rychle rostouci strom z rodu blahovičníků vyskytující se převážně na australském kontinentu, kde se také zpracovává. Parodestilací listů se získává těkavá silice s velmi silnými antiseptickými účinky.
Bylo zjištěno, že silice čajovníku má dvanáckrát silnější účinky než fenol. Není toxický a nemá dráždivé účinky, což vedlo k zvýšenému používání v alternativní medicíně. Lze jej použít i v neředěné formě přímo na pokožku nebo i orálně ke kloktání nebo výplachům dutiny ústní. Používá se při léčení hnisajících, nehojících se ran, popálenin, dermatomykózy, lupénce, vředů, bradavic, oparů, gangrény, povrchových poraněních, popálenin a při štípnutí hmyzem. Některé preparáty obsahující čajovník se úspěšně používají při trichomonální vaginitidě, zánětu děložního hrdla a zánětu močových cest. Má silné desinfekční a antitoxické účinky právě při bodnutí hmyzem, klíšťat a pavouků. Má tišící a hojivé účinky a dá se kombinovat i s ostatními éterickými oleji např. levandulí lék., rosmarýnou lék.,šalvějí lék., eukalyptem, oleji citrusovníků ad. 


Eukalyptus kulatoplodý (lat. Eukalyptus globulus)
Jeden z nevyššých stromů rostoucí v Australii, kde je nejvíce rozšířen. V Evropě se vyskytuje v Itálii, Řecku a Španělsku. Silice se získává parodestilací listů. Má silné antiseptické účinky, ničí stafylokoky jak ve vzduchu tak i v dutině ústní, působí proti virům, usnadňuje odkašlávání, pomáhá při bronchitidě, kataru a chřipce. Má antirevmatické účinky (antirevmatický masážní olej) stimuluje srdeční činnost a působí protizánětlivě.
Je vhodný k inhalaci nebo do aromalamp k osvěžení a desinfekci vzduchu. Je součástí směsí do saun.
Vhodné kombinace s ostatními éterickými oleji jsou s mátou peprnou, borovicí, citrusovými plody, rosmarýnou lék. levandulí lék. a d. Pozor dráždí oči!Levadule lékařská (lat. Levandula officinalis)
Vytrvalá rostlina rostoucí všude na světě. Velmi úspěšně komerčně pěstována ve Francii, Anglii, Itálii.
V Čechách ji často udidíte v parcích a na zahrádkách. Silice se získává parovodní destilací květů a má velmi příjemnou, uklidňující vůni. Patří k silicím s nejširším spektrem použití. Je účinná při nespavosti, podráždění, depresích, hysterii, bolestech hlavy a migréně. Velmi výrazně uvolňuje přepjaté svaly, uklidňuje revmatické a svalové bolesti. Je součástí všech uvolňujících (relaxačních) a uklidňujících masážních olejů.
Levandulový olej lze použít přímo v neředěném stavu při štípnutí hmyzem, popáleninách do II. stupně, a na hnisavé mokvající rány. Působí proti vlasovým vším, molům a klíšťatům. Má výrazné hojivé účinky při poranění kůže.
Vhodné kombinace s ostaními éterickými oleji eukalyptem, citrusovými plody, jalovcem, cedrovým dřevem, ylang- ylangem, skořicí, jalovcem, rosmarýnou, růžovou palmou ad.
Levandule snižuje krevní tlak a proto není vhodná pro jedince s hypotensí.