Poradenství

Objednat se můžete na tel.:
+420 485 256 750
nebo nám, prosím, napište.

OBJEDNAT SE

Poradenství

Neříkej, že nemůžeš, když nechceš. Neboť přijdou dnové, kdy budeš chtít a nebudeš moci.

                                                                                                                                       Jan Werich

O česneku
Česnek (lat. Allium sativum) je aromatická bylina známa po celém světě nazývána též přírodním antibiotikem s velmi pestrým využitím v alternativní léčbě. Snižuje příznaky hypertenze (vysoký krevní tlak), podporuje krevní oběh a působí positivně při srdečních problémech. Stimuluje funkci jater a močového měchýře, je užitečný při léčbě zažívacích problémů. Umožňuje správné trávení a zvyšuje chuť k jídlu. Zvyšuje dlouhověkost.
Česnek má velmi silné detoxikační účinky na náš organismus. Pročišťuje tělo od parazitů a tím posiluje náš imunní system. Pomáhá při léčbě takových onemocnění jako jsou např. cukrovka, některé druhy rakoviny, chronické bolesti hlavy, deprese, infekční onemocnění ad. 
Největší účinky má konzumace česneku za syrova. Sílu česneku zvýšíte požitím ráno na lačno.
Na jemno nakrájený přidat do salátu, nebo rozetřít na topinky, rozetřít s avokádem na pomazánku, lehce osmahnout na másle a přidat do polévky aj.

Kysané zelí 

Zelí je nejdéle pěstovaná zelenina a původem pochází ze západního Středomoří. Kysané zelí znali již staří Řeková i Římané a používali ho k léčbě vředů a moru. Kysané zelí je bohaté na vitamíny, především provitamín A a vitamín C. Obsahuje též vitamíny řady B, E a K.  Z minerálních látek se ve velkém množství nachází draslík, vápník, fosfor železo, zinek a magnesium. Ze stopových prvků převládá síra. Je bohaté na na protinádorové a antibioticky působící fytochemikálie, životodárné enzymy, aminokyseliny a hořčičný olej. Už při množství 200g pokryje denní potřebu vitaminu C, obsahuje kyselinu listovou (vitamín B9) a během kvašení se vytváří velké množství kolínu, který hraje důležitou roli v metabolismu tuků a snižování hladiny tuků (cholesterol) v krvi.

Konzumace kysaného zelí nebo čerstvé zelné šťávy stimuluje pohyb střev, podporuje metabolismus a vylučování toxických a odpadních  látek z těla ven. Je zdrojem velkého množství vlákniny s vysokým podílem celulózy, což zlepšuje průchodnost střeva a zabraňuje zácpě. Je bohatým zdrojem enzymů podporujících trávení v žaludku a funkci pankreatu.

Doporučuje se konzumace v čerstvém a syrovém stavu! Sterilizací, vařením, dušením nebo jiným tepelným zpracováním se cenné látky obsažení v kysaném zelí znehodnocují a ztrácí na účinnosti.

O zázvoru

Hřejivý zázvorový obklad. Sqěle dokáže uvolnit ztuhlá záda, zmírnit bolest, prokrvit a zrelaxovat napjaté svaly, prohřát a uvolnit bolavá klouby. Nedoporučuje se při zánětlivých onemocnění!


Kurkuma (Curcuma longa)

je vytrvalá bylina se zdužnatělými odenky, hlízami podobné hlízám zázvoru. Stonek je až 1,5 metru vysoký s dlouhými řapíkatými listy. Plodem jsou mnoha semenné tobolky. Pěstuje se v jižní Asii převážně v Indii, kde je součástí koření (kari). Obsahuje 5% eterických olejů, antioxidant kurkumin, škrob a charakteristické žluté barvivo. Odenky kurkumy se několik hodin vaří, následně suší a poté melou na jemný žlutý prášek. Chuť je zemitá, nahořklá, pepřovitě hořčičná.

Je nazývána též kořením života. Má vynikající protizánětlivé účinky. Podporuje mozkové kognitivní funkce hlavně u starších lidí, upravuje pH faktor kyselosti našeho organismu, má prokazatelně antioxidační účinky a omezuje rozšiřování rakovinotvorných buněk. Účinky kurkumy jsou ohromující a neexistuje přirozenější a léčivější rostlina na světě.

Aby kurkuma správně a co nejúčiněji fungovala, je nutné vědět jakým způsobem se má užívat, aby byly zachovány všechny její léčivé účinky. Kurkuma je lehce rozpustná v oleji a tucích, což je také nejprospěšnější forma konzumace. Lze použít nejen kvalitní panenské olivové oleje, slunečnicový nebo řepkový olej, ale i máslo.

Jak užívat kurkumu v léčitelství?

Doporučená denní dávka pro dospělého člověka je jedna čajová lžička idealně každý den nejméně pak 3x do týdne a to po dobu ca tří týdnů (1kůra). Starší osoby a děti do 6-ti let by měli užívat poloviční dávku.

Kurkumu neberte na lačno, nekombinujte s protizánětlivými a protisrážlivými léky. Pokud trpíte žlučovými kameny nebo zažívacími problémy, je potřeba užívání kurkumy konzultovat s lékařem a event. snížit nebo omezit dávkování.

Ideální formou konzumace kurkumy je kurkumové mléko.  Smícháte 1/4 lžičky kurkumy s 1 1/2 dc teplého mléka (může i sojové), 1lžičky kokosového oleje, trochou medu a špetkou skořice. Promícháte a získáte lahodný nápoj, který lze píti  na lačno.

Jinak lze kurkumu hojně využívat v kuchyni do omáček, hutných polévek, přibarvení těstovin a rýže nebo pomazánek.

Mějte kurkumu neustále po ruce a užívejte její léčivé síly a lahodného aroma.

O medvědím česneku (lat. Allium ursinum)

jde o vytrvalou léčivou bylinu s podzemní dlouhou cibulí a přízemními dvěma až třemi velkými podlouhlými listy. Rostlina je zakončena drobnými bílými kvítky uspořádanými do lichookolíku  a tobolkou, což je plod. Roste hojně ve vlhčích stinných místech v lužních a listnatých lesích, kolem potoků a úpatí svahů. Vytváří bohaté porosty. Pěstovat ho můžete i jako okrasnou rostlinu v zahrádkách. 

Vyrůstá brzy z jara ještě před olistěním stromů od dubna do konce května a začátkem léta uvadá a mizí. Nejvhodnější doba pro sběr je duben. Má jemnou česnekovou vůni a tím se odlišuje před podobnou jedovatou konvalinkou vonnou. Sbírají se pouze listy, které se konzumují nejlépe čerstvé. Skladovat se dá nasekaný a uložený v neprodyšném obale v mrazáku, naložený v oleji, nebo se z něj dá udělat vynikající pesto. Medvědí česnek je nejlépe konzumovat za syrova jako součást salátů, pomazánek a k dochucení hotových jídel. Dělá se z něj "špenát" nebo se přidává do polévek. 

Léčivé účinky jsou již velmi dlouho známé. Obsahuje silici alliin, která se při porušení rostlinných buněk ( rozmačkáním, nasekáním) enzymaticky štěpí na antibakteriální alicin s charakteristickou česnekovou vůní. Pomáhá při chřipce, nachlazení, angínách, průjmech, potírá stafylokoky a streptokoky. Je přírodním antibiotikem, antioxidantem a je zdrojem vitamínu C (ve 100g ca 150 mg vit. C), A, B1, B2. Obsahuje glykosid a hořčiny, čistí játra, upevňuje imunitu, stimuluje tvorbu bílých krvinek, působí projímavě a močopudně, čistí ledviny. Má pozitivní vliv na činnost srdce, podporuje chuť k jídlu, pomáhá při revmatických bolestech, vysokém krevním tlaku, proti kornatění cév, závratím, úzkostem a nespavosti. 

Je součástí jarních očistných kůr. 


O pampelišce

jde o vytrvalou bylinu, která roste doslova všude na loukách a to po celý rok.

připravuje se

O medu

Citron - kyselý přítel

Avokádo